Zdaniem wielu specjalistów zajmujących się transportem miejskim, przyszłością komunikacji w wielkich miastach będą pojazdy elektryczne. Dziś nowoczesne i ekologiczne środki transportu publicznego coraz liczniej pojawiają się na ulicach polskich miast. Są to przede wszystkim autobusy o napędzie hybrydowym lub wykorzystującym gaz LNG lub CNG. O autobusach wyposażonych w napęd elektryczny, na razie można mówić w jednostkowych przypadkach.

Aktualnie trudno zauważyć masowe wykorzystanie tych pojazdów w polskich miastach. Bez specjalnej infrastruktury, autobusy elektryczne po prostu nie mogą funkcjonować. Obecnie w Polsce brakuje systemu, który pozwali na sprawne zarządzanie taborem oraz siecią infrastrukturalną zapewniającą utrzymywanie pojazdów w ruchu.


Niemniej nowe technologie w autobusach, to dziś konieczność. Wynikają one z europejskich norm emisyjnych, które co 4 lata obniżają wymaganą redukcję emisji o około 40%. Mamy kilka przykładów w Europie, kiedy miasta czy państwa  osiągną cel zeroemisyjny: w Hamburgu po roku 2020, w Danii i Holandii po roku 2025, a to oznacza, że nie będą tam kupowane autobusy miejskie wyposażone w silniki Diesla.


Autobusy wyposażone w napęd elektryczny nie zanieczyszczają środowiska, są cichsze od spalinowych, pozwalają zaoszczędzić na paliwie. Ale na razie koszty produkcji są blisko dwukrotnie wyższe niż w przypadku tych tradycyjnych. Producenci liczą, że popyt na tego typu pojazdy wzrośnie po uruchomieniu środków unijnych z okresu 2014-2020. Wówczas o dofinansowania na zakup będą mogły starać się samorządy. Elektrycznym modelom będą także sprzyjać coraz surowsze normy emisji spalin oraz ulgi dla pojazdów o niskiej emisji CO2.


Polska należy do największych producentów tych autobusów w Europie. I jest w gronie liderów, wytwarzających te przyjazne środowisku pojazdy. Przoduje w tym poznańska firma Solaris Bus&Coach, która przygotowała model autobusu elektrycznego, mogący jeździć non-stop. Wszystko dzięki nowej metodzie ładowania na przystankach, przy pomocy dachowego pantografu.  Pantograf będzie wysuwany tylko na chwilę, wyłącznie na przystankach wyposażonych w urządzenia do ładowania pojazdu, a więc takich, z których nad jezdnię będzie wyprowadzony wysięgnik umożliwiający podłączenie do prądu. Wysięgnik będzie mógł mieć postać specjalnego słupa albo wydłużonego zadaszenia przystanku z wbudowaną wewnątrz odpowiednią instalacją . Kolejną innowacją, którą wdrożyli polscy konstruktorzy z Solarisa przy współpracy z inżynierami z kanadyjskiego Bombardiera,  jest ładowanie indukcyjnie autobusu, przy pomocy instalacji zamontowanej na przystankach, ale pod jezdnią.


Dotychczasowe, tradycyjne metody ładowania były bardzo czasochłonne. Na przykład pierwsze autobusy zasilane poprzez ładowarki, potrzebowały od dwóch do czterech godzin na uzupełnienie energii. Wystarczało to jedynie na przejechanie trasy około 90 km. Aktualnie ładowanie autobusu zależy od infrastruktury, może odbywać się systemem plug-in, czyli z wtyczki w zajezdniach lub bezdotykowo, indukcyjnie podczas postoju na przystankach autobusowych. W przypadku tego rozwiązania, wystarczy kilkunasto- lub kilkudziesięciosekundowy postój na przystanku podczas wsiadania i wysiadania pasażerów, co pozwala na znaczną oszczędność czasu.


Błyskawiczny rozwój innowacyjnych technologii stosowanych w pojazdach transportu publicznego o napędzie elektrycznym, zapewne spowoduje w najbliższym czasie obniżenie kosztów zakupu, a to już prosta droga do tego, by na polskich ulicach poruszały się bezszelestnie autobusy o zdecydowanie ekologicznej proweniencji.
MG

fot. Ursus - mat. prasowe

Fundacja Region Plus

Fundacja Region Plus jest organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000657818.

 

Celem Fundacji REGION PLUS jest szerzenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i jakości podnoszenia życia mieszkańców w obszarach miejskich. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez działanie na rzecz ochrony środowiska, prowadzenie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i informacyjnej w tym zakresie, organizację konferencji, seminariów umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy samorządowcami, środowiskami naukowymi i biznesem społecznie odpowiedzialnym.

 

Zadzwoń do nas:

tel./fax 52 581 00 56

tel. 52 356 95 99

kom. 602 343 748

Napisz do nas

biuro@ecometropolis.eu

Napisz do nas, odpowiadamy w przeciągu 24 godzin.