System rowerów miejskich staje się w ostatnich latach tematem wielu rozmów i oczekiwań mieszkańców miast. To rozwiązanie stanowi istotne uzupełnienie sieci transportu publicznego. Koncepcja ciekawa, a przede wszystkim ekologiczna.


Pierwszy, oficjalny system rowerów miejskich powstał w roku 2007 w Paryżu. Przez pierwszy miesiąc z paryskiego systemu skorzystało blisko milion osób. Było to możliwe dzięki stworzeniu systemu posiadającego 750 stacji automatycznego wypożyczania, wyposażonych w 10000 rowerów. W ślad za osiągniętym sukcesem poszły inne państwa. Aktualnie na świecie funkcjonuje ponad 140 systemów wypożyczalni rowerów w 165 krajach świata.


Popularność, jaką zdobywa rower miejski, wynika w dużej mierze ze zdrowego styl życia mieszkańców dużych miast. Bycie „eko” staje się coraz modniejsze. W odpowiedzi na nowy styl życia mieszkańców miasta, zaczynają inwestować w rozwiązania przyjazne środowisku. Do wprowadzenia tych pozytywnych zmian przyczyniły się badania czterech holenderskich naukowców J.J. Hartoga, H. Boogaarda, H. Nijlanda i G. Hoeka. Ich badania dotyczą zdrowotnych korzyści ze zwiększonej aktywności fizycznej oraz wpływu zanieczyszczonego powietrza na uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzone badania uzmysławiają, że stężenie niektórych związków chemicznych jest kilkakrotnie wyższe we wnętrzu samochodu, niż poza nim. Kierowca samochodu po przejechaniu odcinka drogi w mieście, ma dużo wyższe stężenie tlenku węgla we krwi, niż rowerzysta, który pokonał ten sam fragment trasy. Na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego rowerzysta ma wyższą niż kierowca wentylację minutową. Dysproporcja
w stężeniu tlenku węgla we krwi pomiędzy kierowcami a rowerzystami zależy od wielu czynników m.in.: wybrana trasa podróży, prędkość samochodu, czas trwania podróży, typ samochodu, stan wentylacji, a także otwarte lub zamknięte okna i warunki pogodowe.


Zainteresowani stworzeniem systemu roweru miejskiego powinni zapoznać się z podręcznikiem napisanym przez Instytut Transportu i Rozwoju Polityki w Stanach Zjednoczonych. Organizacja, która zajmuje się promowaniem projektów transportowych przyjaznych dla środowiska przygotowała wytyczne, dzięki którym można zaplanować wygląd idealnego systemu rowerowego w mieście lub udoskonalić już działający.
Najważniejsze kwestie to:
• w każdym kilometrze kwadratowym powinno być od 10 do 16 stacji, w odstępach około 300 metrów,
• na 1000 osób powinno przypadać od 10 do 30 rowerów,
• minimalna powierzchnia objęta systemem powinna mieć około 10 kilometrów kwadratowych,
• rowery muszą być trwałe, atrakcyjne i praktyczne,
• system musi być łatwy w obsłudze.


Przedstawiona propozycja to oczywiście idealny system roweru miejskiego. Wdrożenie  takiej inicjatywy nie należy do łatwych zadań. Kryje się za tym mnóstwo pracy analitycznej i planistycznej, przygotowanie projektu, dokładnych obliczeń oraz pozyskanie sporej sumy środków finansowych. Mimo tego miasta coraz bardziej stawiają na to rozwiązanie.


W Polsce rower miejski zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Na razie w naszym kraju powstaje coraz więcej dróg rowerowych. Najpopularniejsza kostka tzw. polbruk, wykorzystywana przy budowie pierwszych ścieżek rowerowych zastępowana zostaje  specjalną masą bitumiczną. Drogi wykonane za pomocą nowoczesnych technologii są dużo trwalsze, zapewniają wysoki standard równości, niż te zrobione z kostki. Ponadto koszt ułożenia metra kwadratowego kostki polbrukowej jest blisko o 1/3 wyższy w porównaniu z kosztem położenia metra kwadratowego nawierzchni z masy bitumicznej. Drogi rowerowe są coraz bardziej nowoczesne i dostosowywane do norm europejskich. Kiedyś nierealne było przejechanie przez miasto, poruszając się tylko po drogach rowerowych. Dziś staje się to możliwe, drogi rowerowe są coraz bardziej spójne. Stale udoskonala się system dróg dla rowerzystów. Obok ścieżek rowerowych wdrażane są rozwiązania drogowe usprawniające poruszanie się jednośladem po mieście. Są to kontrapasy, które stanowią wydzielony odcinek ulicy jednokierunkowej, w którym ruch odbywa się w stronę przeciwną do kierunku jazdy pozostałych pojazdów tzn. „pod prąd”. Kolejnym udogodnieniem jest wydzielone miejsce na jezdni wspomagające ruch jednośladów z pozostałymi uczestnikami ruchu, czyli śluzy rowerowe. Największą siecią rowerową w Polsce jest system Warszawskich Rowerów Publicznych Veturilo. System pod względem wielkości i funkcjonalności znajduje się w europejskiej czołówce najlepszych inwestycji rowerów miejskich.


Dzięki systemom rowerów miejskich, można zaoszczędzić sporo pieniędzy na paliwie czy biletach komunikacji miejskiej. Zyskać sporo cennego czasu, bo nie trzeba stać w korkach, czy szukać wolnego miejsca parkingowego. Dzięki regularnej jeździe na rowerze, można utrzymać dobrą kondycję i szczupłą sylwetkę. Jak każda aktywność fizyczna, dobrze wpływa również na samopoczucie. Jazda na rowerze ma zbawienny wpływ na pracę serca i układu oddechowego. Jest dobra bez względu na porę roku, jednakże nie można zapomnieć o odpowiednim do pory roku ubiorze. Nawet pół godziny przejażdżki na jednośladzie pozwoli dotlenić organizm, co w rezultacie pobudzi nas do lepszego funkcjonowania.


Publiczne sieci rowerowe mają na celu ułatwienie poruszania się po centrach miast, nakłonienie do zdrowszego trybu życia, jak i dbania o naturalne środowisko, zmniejszając emisję zanieczyszczeń czy hałas. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania mieszkańcy miast zyskują lepsze warunki życia i ograniczenia emisji CO2.
AW, MG

foto:pit1233

Fundacja Region Plus

Fundacja Region Plus jest organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000657818.

 

Celem Fundacji REGION PLUS jest szerzenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i jakości podnoszenia życia mieszkańców w obszarach miejskich. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez działanie na rzecz ochrony środowiska, prowadzenie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i informacyjnej w tym zakresie, organizację konferencji, seminariów umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy samorządowcami, środowiskami naukowymi i biznesem społecznie odpowiedzialnym.

 

Zadzwoń do nas:

tel./fax 52 581 00 56

tel. 52 356 95 99

kom. 602 343 748

Napisz do nas

biuro@ecometropolis.eu

Napisz do nas, odpowiadamy w przeciągu 24 godzin.