Przeszklone domy pasywne, oszczędzające energię, dbające o środowisko naturalne oraz zapewniające komfort i wygodę mieszkańcom, stają się coraz bardziej powszechne.

I nic dziwnego, bowiem jedną z największych zalet domu pasywnego jest jego niewielkie zapotrzebowanie na energię, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii (energii wiatrowej, słonecznej, pomp ciepła, fotowoltaiki itd.) oraz specjalnym konstrukcjom i rozwiązaniom chroniącym przed utratą ciepła. Poprzez wykorzystanie OZE budownictwo pasywne chroni także środowisko przyrodnicze (w szczególności poprzez zdecydowanie zredukowaną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery), a także zapewnia niezależność energetyczną. Pasywne budownictwo może być stosowane właściwie przy każdym typie budowy, zarówno w konstrukcjach drewnianych, stalowych, murowanych, jak i nawet żelbetonowych. Domy pasywne można też śmiało budować w chłodniejszym klimacie, na co doskonałym przykładem są kraje skandynawskie, gdzie domy pasywne są popularnymi budowlami.

Często zdarza się, że pojęcie domy pasywne jest mylnie wymiennie stosowane z domami energooszczędnymi, pomimo wielu podobieństw, nie są to synonimy. Najważniejszą cechą różniącą oba rodzaje domów jest zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji. W domu energooszczędnym górna granica tego zapotrzebowania wynosi 50 kWh/m2 rocznie, a w domu pasywnym zaledwie 15 kWh/m2 w przeciągu roku. Ponadto, dom pasywny charakteryzuje się lepszą izolacyjnością ścian, dachu i mniejszą przenikalnością ciepła. Dla przykładu w energooszczędnym domu przybliżona grubość izolacji ścian zewnętrznych wynosi 20 cm, a w domu pasywnym 30 cm (w standardowym domu ta izolacja to zaledwie 12 cm). Oprócz ewidentnych korzyści energetycznych i środowiskowych, a po latach także finansowych, domy pasywne są dużo lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych budynków również pod względem trwałości i wytrzymałości.


Niestety, Polska jest daleko w tyle, jeśli chodzi o liczbę domów energooszczędnych i pasywnych. W 2012 roku takich domów mieliśmy zaledwie kilka procent, gdzie dla porównania w Stanach Zjednoczonych to około 50%. Skąd w Polsce tak mały odsetek budownictwa przyjaznego środowisku? Po pierwsze, panuje fałszywe przekonanie, że budowa domu pasywnego lub nawet energooszczędnego jest wielokrotnie droższa, aniżeli standardowego budynku. Owszem, wybudowanie domu w pełni przyjaznego dla środowiska, czy to pasywnego czy energooszczędnego, który w przyszłości będzie także bardzo przyjazny dla domowego budżetu i ekonomiczny w eksploatacji, wymaga wyższych nakładów inwestycyjnych, aniżeli w przypadku budowy standardowego domu, ale różnica w inwestycji nie jest dużo wyższa (szczególnie biorąc pod uwagę korzyści finansowe w przyszłości). Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy o około 10 do kilkunastu % niż zwykłego domu, a budując dom pasywny będzie trzeba liczyć się z droższą budową o 15 do 25%. Po drugie, często uważa się, że „zielony” dom nie może estetycznie i ładnie wyglądać. Oczywiście, prawdą jest, że przy projektach domów pasywnych dąży się do tego, aby bryła budynku była jak najbardziej zwarta i prosta, żeby jak najlepiej budynek mógł zatrzymać ciepło. Jednak nie znaczy to, że domy pasywne muszą być wszystkie podobne do siebie i nieciekawe! Dobrze zaprojektowany ekologiczny dom może być prawdziwym dziełem sztuki. Jak piękne, oryginalne i wyglądające, jak wyjęte ze świata baśni, mogą być domy energooszczędne i pasywne, dowodzą liczne przykłady na zdjęciach. Dodatkowo, nie zapominajmy, że ekologiczne domy, to nie tylko piękny nietuzinkowy wygląd, ale także wyjątkowo przyjazne i komfortowe wnętrze. Stosowana w domach energooszczędnych i pasywnych wentylacja mechaniczna dostarcza mieszkańcom świeżego, przefiltrowanego powietrza, które jest pozbawione zanieczyszczeń i szkodliwych pyłów. Oprócz tego wentylacja chroni przed nadmierną wilgotnością w domu, a dzięki temu eliminuje np. zagrożenie pojawiania się grzybów. Komfort mieszkania zwiększają również szczelne ściany i przegrody zewnętrzne, redukujące hałas i wyciszające pomieszczenia.


W zielonych domach panują też idealne warunki oświetleniowe, a wszystko dzięki stosowaniu okien o dużej powierzchni lub nawet przeszklonych ścian oraz odpowiedniemu projektowaniu w takich domach pokoi dziennych i pomieszczeń do pracy biurowej od południowej strony. Nie ma nic bardziej motywującego i zdrowszego do pracy w domu, aniżeli dobrze oświetlone i do tego  w naturalny w sposób wnętrze. Oczywiście, aby w czasie lata zapobiec zbyt silnemu nagrzewaniu domu przez duże przeszklenia, w domach pasywnych powszechnie stosuje się estetyczne rolety lub markizy. W domu pasywnym nic nie jest przypadkowe. I tak, pomieszczenia wymagające najmniej światła (np. przedpokój, klatka schodowa itp.) projektowane są w północnej części domu, z o wiele mniejszą liczbą przeszkleń w porównaniu z częścią południową.

Marzysz o zieleni w swoim domu przez cały rok? Te marzenia także mogą się spełnić w domu pasywnym, w którym dodatkowo projektuje się ogrody zimowe, mające za zadanie ochronę domu przed utratą ciepła oraz stanowią wyjątkową dekorację, która pozwoli cieszyć się obcowaniem z przyrodą przez cały rok. Nawet roślinność znajdująca się przed domem pasywnym jest ściśle zaplanowana. Mianowicie, od części południowej sadzi się drzewa liściaste, które latem będą doskonale chłodziły dom poprzez zacienienie, natomiast zimą, po zrzuceniu liści, nie będą zasłaniać światła dziennego. I analogicznie, od strony północnej projektuje się sadzenie drzew iglastych, które przez cały rok będą chroniły budynek przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, głównie przed zimnem i wiatrem.

W 2010 roku przez Parlament Europejski została przyjęta dyrektywa, w myśl której wszystkie budynki powstające po 2020 roku muszą spełniać określone wymagania w zakresie energetyki. To właśnie budynki są odpowiedzialne za zużywanie blisko połowy całkowitej energii na terenie Unii Europejskiej i stanowią największe źródło energii, a więc przyczyniają się do zwiększania emisji dwutlenku węgla. Stąd tak zaostrzone wymagania unijnej dyrektywy, bowiem zgodnie z przyjętym dokumentem, do końca 2020 roku wszystkie nowe budynki powinny charakteryzować się blisko zerowym zużyciem energii. Dodatkowo, nowe budynki, które są własnością władz publicznych bądź są zajmowane przez nie, powinny spełnić wymogi unijnej dyrektywy do końca 2018 roku. Ponadto, dyrektywa zakłada stopniowe spełnianie wymogów energetycznych dla już istniejących budynków lub przynajmniej ich części, przy okazji remontów, gruntownych modernizacji itd. Data spełnienia wymogów dyrektywy jest różna dla poszczególnych państw UE, i tak np. Wielka Brytania ma czas o 4 lata mniejszy od Polski, bowiem do końca 2016 roku. Na kraje, które nie sprostają wymogom dyrektywy bądź przekroczą jej termin, zostaną nałożone sankcje.

HS

Fundacja Region Plus

Fundacja Region Plus jest organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000657818.

 

Celem Fundacji REGION PLUS jest szerzenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i jakości podnoszenia życia mieszkańców w obszarach miejskich. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez działanie na rzecz ochrony środowiska, prowadzenie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i informacyjnej w tym zakresie, organizację konferencji, seminariów umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy samorządowcami, środowiskami naukowymi i biznesem społecznie odpowiedzialnym.

 

Zadzwoń do nas:

tel./fax 52 581 00 56

tel. 52 356 95 99

kom. 602 343 748

Napisz do nas

biuro@ecometropolis.eu

Napisz do nas, odpowiadamy w przeciągu 24 godzin.